Ceny elektřiny se zvýší až o tisíce ročně

Ve středu rozhodla, že sníží státní podporu o 2 miliardy z 11,7 miliardy na 9,7 miliardy korun. Celkově však stát i odběratelé zaplatí příští rok místo loňských 35,8 miliardy 43 miliard.

Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o změně vládního nařízení informovala vicepremiérka Karolína Peake. Elektřina tak domácnostem zdraží v průměru asi o tři procenta. Ministr průmyslu Martin Kuba připustil, že podpora obnovitelných zdrojů zatěžuje tuzemský trh.

„Zvýšení dalších fixních nákladů za energie o více než 30 procent povede ke zhoršení konkurenceschopnosti především ve vývozu a k okamžitému zhoršení cash-flow firem,“ uvedla ředitelka pro střední a východní Evropu společnosti Atradius Markéta Stržínková. Nové vládní nařízení už dříve kritizoval také Svaz průmyslu a dopravy.

Za fotovoltaiku přes 20 procent více

Ministr Kuba připravuje spolu s průmyslníky opatření, která by zmírnila dopady nákladů na obnovitelné zdroje na firmy. Bude se to však týkat až rozpočtu na rok 2014. „Nyní neumíme přijmout řešení pro rozpočet na rok 2013,“ poznamenal ministr.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje přes 500 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu. Nově to však bude o více než čtyřicet procent více, tedy více než sedm set korun. Zejména při vyšších spotřebách to znamená, že lidé si kvůli podpoře zejména fotovoltaiky připlatí ročně stokoruny až tisíce.

„Průměrná domácnost si připlatí asi 500 korun ročně,“ řekl Právu analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, tvoří druhou část ceny silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt obnovitelných zdrojů, cena elektřiny pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků klesat či alespoň stagnovat.

Letos elektřina domácnostem zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce regulátor od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům.

Ceny dále porostou

Lidem navíc hrozí, že budou platit za obnovitelné zdroje stále víc. „Ceny silové elektřiny se budou asi držet delší dobou níže. Co se týče celkové ceny, je na státu, jak bude ochoten dál dotovat. Při úsporných opatřeních podpora státu velká nebude,“ dodal Hatlapatka.

Zejména firmy z těžkého průmyslu budou mít podle něho problémy, protože elektřina je pro ně velmi významnou nákladovou položkou. „Při klesající poptávce nejsou firmy schopny přenést nárůst cen elektřiny do celkových cen. Spousta z nich už nemá kde šetřit. Nyní by bylo potřeba, aby stát podnikům ulehčil, toto nešťastné zdražení přichází v nejméně vhodnou dobu,“ dodal Hatlapatka.

„Změnit to nejde“

To, že by poslanci, jejichž velká část štědrou podporu fotovoltaických elektráren odsouhlasila, zjevně absurdní situaci nyní nějak napravili, je podle Hatlapatky nereálné.

„To nepřipadá v úvahu. Z legislativního hlediska by se stalo podnikatelské prostředí jak z hlediska domácích, tak zahraničních subjektů velice neprediktovatelným,“ dodal.

 

Zdroj:  http://www.novinky.cz/ekonomika/282646-ceny-elektriny-se-zvysi-az-o-tisice-rocne.html