FAQ & články

Časté dotazy

1. V čem je tepelné čerpadlo lepší než klasický způsob vytápění?

Výhodou tepelného čerpadla je, že ke svému provozu nepotřebují žádné nádrže na olej, plyn nebo uhelny. Je také mnohem příznivější k životnímu prostředí, protože své okolí nezatěžuje žádnými emisemi. Náklady na provoz jsou také mnohem nižší, než při klasickém způsobu vytápění.

2. Jaká je energetická návratnost u fotovoltaických panelů?

Energetická návratnost, tzv. EPBT je doba, za kterou panel vyrobí tolik energie, kolik by bylo potřeba na jeho výrobu. Tato návratnost se u současných fotovoltaických panelů pohybuje okolo 3 let.

3. Jaký by měl být sklon a orientace panelů?

V ideálním případě by měli solární panely směřovat přímo na jih. Pokud jde o jejich sklon, ten je závislí na typu systému a způsobu využívání. U ostrovních systémů by tedy měly být panely umístěny více „nakolmo“, přibližně 49°, v případě systémů určených pro výrobu elektřiny do sítě je lepší volit pozici více „naležato“, tedy okolo 32°.

4. Lze tepelné čerpadlo použít pro ohřev vody v bazénu?

Jistěže. Díky malému rozdílu pracovních teplot patří tepelné čerpadlo mezi velmi výhodné způsoby ohřevu vody v bazénu. Jako nejlepší se v tomto případě jeví tepelné čerpadlo typu „vzduch-voda“.

5. Je možné tepelné čerpadlo kombinovat s jinými zdroji obnovitelné energie? A s kterými?

Tepelné čerpadlo se nejčastěji kombinuje s krbovými kamny s teplovodním výměníkem a solárním systémem. Lepší je přitom využít tepelné čerpadlo typu „země – voda“, u kterého během roku tolik nekolísá topný faktor. Naopak se nedoporučuje kombinace tepelného čerpadla a kotle na zemní plyn, a to nejen kvůli vyšším nákladům na pořízení. Kvůli rozdělování energie mezi dva zdroje totiž klesá výhodnost jejich využití.

6. Na jakém principu pracuje kondenzační kotel?

Princip fungování kondenzačního kotle, který zpracovává energii, která by se jinak nevyužila, spočívá v tom, že spaliny u tohoto typu kotlů ochladí natolik, že dojde ke kondenzaci vodních par. Takto získaná energie se poté využívá k ohřevu teplé vody.

7. Musí být součástí klimatizace vždy i venkovní jednotka?

Nemusí, ale je nutné zajistit něco, co propojí klimatizaci s venkovním prostředím, aby došlo k odvedení tepla z vnitřního prostředí. Nejčastějším řešením v tomto případě je kompaktní klimatizační jednotka, tzv. okenní klimatizace, která se umísťuje do okna nebo do venkovní zdi. Počítat ale musíte s většími zásahy do stavby.

8. Vyplatí se tepelné čerpadlo s invertorem?

Určitě. Invertorová technologie zajišťuje plynulou regulaci výkonu tepelného čerpadla. Tento systém tak dokáže nahradit běžné prvky, jako je např. akumulační nádoba.

9. Jde pomocí klimatizace také topit?

Ano. Přestože klimatizace byli vytvořeny proto, aby zajistili příjemné klima v interiérech během horkých letních dnů, dnešní modely zvládají vytvářet přívětivé prostředí také v chladnějších dnech. Klimatizace s topením pracuje na principu tepelného čerpadla typy vzduch – vzduch. Klimatizaci tak můžete využívat téměř po celý rok.

10. Co je invertor?

Invertor (měnič) je elektrický přístroj, který dokáže převést stejnosměrný proud na střídavý. S jeho pomocí můžete měnit velikost napětí, proudu a frekvence. Je instalovaný v zařízení, kde řídí otáčky kompresoru, a tím dokáže přizpůsobit výkon tohoto zařízení aktuálním potřebám.

Články

Čtěte co nás čeká v nejbližší době. Výstavy, akce, veletrhy víc zde…..

Připravili jsme pro Vás informace o ohřevu teplé užitkové vody a příbuzných oborech a tématech více čtěte zde  ….